Okres wojenny (II Wojna Światowa)

1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy napadły na niepodległą II Rzeczypospolitą Polską, co było początkiem okrutnej, wyniszczającej wojny, w której zginęło wiele milionów ludzi.

Na terenie połączonych "siedmiu wsi" (Rorchen, Friedrich Wilhelms Tal, Elisenau, Klein Christinenberg, Gross Christinenberg, Klein Sophiental, Gross Spohiental) czyli Christinenberga bezpośrednie działania wojenne dotarły dopiero w końcowym okresie II Wojny Światowej, kiedy ostatecznie przesądzona została klęska hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej.
Wojna zmieniła życie w Christinenbergu. Wielu niemieckich mężczyzn powołano do armii i wysłano na front. W Christinenbergu, obecnie na terenach miejscowości Kliniska Wielkie utworzono dwa obozy jenieckie: francuski i rosyjski. Jeńców wojennych (około 5000) wykorzystywano przede wszystkim do pracy w pobliskiej fabryce (obecnie Fabryka Kabli Załom) silników typu "Junkers" do niemieckich samolotów.
Wieś wyludniała się, część mieszkańców przeniosła się do większych miast. Brakowało żywności oraz innych towarów potrzebnych do egzystencji.
Szósty rok wojny rozpoczął się śnieżnie i mroźnie. Na wschodnim froncie Armia Czerwona wraz z Wojskiem Polskim rozpoczęła olbrzymią ofensywę, która załamała obronę wroga. W styczniu 1945 roku radzieckie czołgi dodarły w okolice pomiędzy Frankfurtem a Kostrzyniem, gdzie przełamano niemiecką obronę. Zajęcie Kostrzynia przez Rosjan pozwoliło rozwinąć ofensywę na Pomorze od strony południowej. Radzieccy i polscy żołnierze zdobyli Pyrzyce pod koniec stycznia 1945. Otworzyło do drogę na Szczecin. Radzieckie czołgi bardzo szybko przerywały kolejne linie obrony. Przeważające siły aliantów, nie pozwalały niemieckim wojskom na zbyt wiele. Niemieckie akcje zbrojne ograniczały się przede wszystkim do zwiadu lub ewakuacji ludności z miast i wsi.
Na początku maraca 1945 roku front zbliżył się do Christinenberga na odległość około 20 km. Wojska radzieckie bombardowały Szczecin, Altdamm (Szczecin Dąbie) oraz zaatakowały Goleniów. Manewr ataku od południa i od północy uniemożliwiłby ucieczkę hitlerowcom. Christinenberg oraz okoliczne ziemie, w ciągu najbliższych dni, stały się areną walk. W nocy z 5 na 6 marca 1945 roku na Christinenberg spadły pierwsze bomby. Jak ciężkie toczyły się walki świadczyć może około 87 zniszczonych maszyn (6 marca 1945r) wzdłuż autostrady prowadzącej z Goleniowa do Szczecina. W większości były to uszkodzone niemieckie czołgi. 7 marca wojska aliantów zajęły Hinzendorf (dzisiaj Sowno), a do 8 marca prowadzono walki w lasach koło Augustwalde (dzisiaj Wielgowo).
Ziemie dzisiejszego powiatu goleniowskiego były bronione przez 10 Dywizję SS Frundsberg, III Niemiecki Korpus Pancerny oraz 25 Pułk Paramilitarny. Jednak oddziały te zostały przerzedzone w wyniku wcześniejszych walk i nie posiadały pełnej zdolności bojowej. Zadaniem sił niemieckich było jak najdłużej wiązać wojska polskie i radzieckie, aby opóźnić ofensywę na Berlin. 3 marca 1945 roku natarcie wojsk radzieckich na Goleniów rozwijało się ze wschodu i północy. Po trzydniowych zaciętych walkach (8 marca) oddziały radzieckie podeszły pod samo miasto. O kapitulacji miasta zadecydował szturm 79 Korpusu Piechoty Radzieckiej, który w kilkugodzinnych walkach zmusił do kapitulacji załogę niemiecką. 8 marca czołgi ruszyły w kierunku Dąbia (Altdamm) - przedmieścia Szczecina, a piechota zajęła się likwidacją rozbitych grup hitlerowskich w okolicznych lasach. W dwa dni później natarcie I Armii wyzwolił wyzwoliło Maszewo. Obszar Lubzin (Lubczyny), Christinenberga (dzisiaj Kliniska Wielkie, Rurzyca, Rurka), Friedrichsdorfu (w wyniku działań wojennych całkowicie zniszczony), wyzwolony w całości od połowy marca, znajdował się przez blisko dwa miesiące na linii frontu, gdyż oddziały niemieckie nadal zajmowały wyspę Wolin i przeciwległy brzeg Odry oraz (do 29 marca) przyczółek koło Świętej.
Żołnierz III Niemieckiego Korpusu Pancernego udokumentował tamte zdarzenia w dzienniku: "10 marca rozwijały się ciężkie walki o Christinenberg. Liczba kompanów szybko topnieje. Wioska jest stracona. 11 marca walki toczą się koło Friedrichsdorf. Zostaje całkowicie zniszczony. W nocy przypuszczono atak na wsie Bergland (dzisiaj Czarna Łąka - wcześniej Bystra), Oberhof (dzisiaj Pucice) oraz Hornskrug (znajdowała się pomiędzy Kliniskami Wielkimi a Załomiem - przy torach kolejowych; dzisiaj las, można jeszcze znaleźć pozostałości: bruk, fundamenty, części zabudowy). Zostają zajęte do 15 marca".
Christinenberg i okoliczne wsie opanowano do połowy marca 1945 roku, ale ostatecznie walki ustały na tym obszarze po kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. W wyniku traktatu pokojowego ziemie te ponownie, jak za Mieszka I, stały się polskie.


Drukuj  

Publish modules to the "offcanvs" position.

Free Joomla! templates by Engine Templates