Koniki polskie w Nadleśnictwie Kliniska
Sympatyczne zwierzaki sprowadzone zostały do zagrody hodowlanej o powierzchni 700ha w celu utworzenia rezerwatowej hodowli konika, w której koniki przebywają w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych.
Na terenie zagrody istnieją idealne warunki dla "rezerwatowej" tj. wolnościowej hodowli konika polskiego, dzięki której koniki utrwalają odziedziczoną po tarpanach umiejętność przetrwania w środowisku. Koniki przebywać będą na rozległych terenach leśnych sąsiadujących z malowniczą doliną Iny, w której meandrach znajdują się cenne przyrodniczo łąki i pastwiska.
Apel do grona pedagogicznego oraz uczniów szkół w Kliniskach
Uprzejmię proszę dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół: podstawowej oraz gimnazjalnej o aktywne wspieranie inicjatywy internetowej platformy Klinisk Wielkich oraz okolicznych miejscowści.
Oczekuję na wszelkie informacje dotyczące aktywności powyższych szkół (organizowanych imprez, akcji, konkursów, ogłoszenia, fotografie). Głównym celem jest wzbogacenie portalu www.kliniska.com o większą ilość lokalnych relacji z aktywności wyżej wymienionych podmiotów.
Z góry dziękuję za jakikolwiek kontakt ze Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w celu uzgodnienia współpracy.
Święto Zmarłych
Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serce się wkrada,
deszczowy zazwyczaj i zimny...
dzień...1-ego listopada.
To taki czas zadumy,
modlitwy nad zmarłych duszami.
Choć ICH już nie ma wśród nas...
kochamy nadal, więc pamiętamy.
Konkurs historyczny „Klasówka z historii”
Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółty Domek” zaprasza do udziału w Konkursie Historycznym „Klasówka z historii”. I edycja dotyczy II Rzeczpospolitej i dziejów Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Goleniowa po 1945 r. Uczestnicy konkursu będą rozwiązywać zadania w formie pisemnej (20 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności). Konkurs odbędzie się w sobotę, dnia 7 listopada 2009 r. o godz. 12:00, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Zgłoszenia należy składać w terminie do 30 października br. w Ośrodku Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółty Domek”, ul. Pocztowa 2. Można je również wrzucać do skrzynki na listy umieszczonej na budynku Ośrodka.
Historia Nadleśnictwa Kliniska
Na przełomie XIX i XX wieku Nadleśnictwem kierował Królewski Nadleśniczy Eugen Kruger. Po nim nadleśnictwo przejął Nadleśniczy Scherließ i kierował nim do 01.08.1939. W okresie wojny Nadleśnictwem zarządzał Rudi Brehm aż do 05.03.1945 r.
Nadleśnictwo liczyło wówczas 5000 hektarów i było podzielone na 5 leśnictw:
Püttkrug (Pucice)
Rörchen (Rurka)
Hornskrug (Rzęśnica – miejscowość nie istnieje a była w miejscu skrzyżowania drogi krajowej nr 3 z drogą do Załomia)
Unter Karlsbach (Łęsko)
Ober Karlsbach
Na 98 % powierzchni rosła sosna. Resztę stanowiły dąb i buk – po 1%.
Pracownikami Nadleśnictwa była ludność z okolicznych miejscowości. W okresie wojny pracowało 30 francuskich jeńców wojennych.
Obejście nadleśnictwa składało się z: dwupiętrowego domu mieszkalnego z poddaszem i tarasem, budynku biurowego, obory, warsztatu kołodziejskiego, garażu, stodoły, parku i pastwiska. Na podwórzu znajdował się stojący do dziś pomnik przyrody – sędziwa lipa.
Budynek obecnego nadleśnictwa wybudowano w 1910 roku. W miejscu tym wcześniej znajdował się klasztor.
Usprawnienia techniczne
Nasz serwis www.kliniska.com został usprawniony pod względem technicznym. Wprowadzono wiele poprawek z dziedziny bezpieczeństwa serwisu oraz dokonano optymalizacji kodu, żeby użytkowanie naszej platformy było jak najbardziej komfortowe.
Dodano również nową ankietę, w której badamy opinię publiczną w temacie tempa rozwoju okolicznych wsi.
Zostań redaktorem kliniska.com!!!
Zgodnie z celem strategii działalności www.kliniska.com, którym jest stworzenie interaktywnej platformy lokalnej społeczności, pragnę zakomunikować o wdrożeniu nowego etapu rozwoju witryny Klinisk Wielkich.Drogi internauto! Jeśli jesteś mieszkańcem Klinisk lub okolic i interesuje Cię uczestniczenie w redagowaniu naszej platformy, zapraszam do współpracy. Osoby, które chcą redagować zdarzenia lub prowadzić określone projekty dotyczące tematyki witryny proszę o kontakt. Aby zostać redaktorem kliniska.com nie potrzebujesz szerokiej wiedzy informatycznej. Wystarczy ogólna wiedza w posługiwaniu się edytorem tekstu, udostepnianym dla redaktorów kliniska.com oraz chęci bezinteresownej działalności na rzecz użytkowników serwisu.
Udzielaj się aktywnie dla naszej społeczności. Zostań redaktorem kliniska.com!!!
Opublikowane zostały nowe materiały w galerii historycznej
Dzięki uprzejmości Pani Barbary Kosiedowskiej galeria historyczna naszego serwisu została poszerzona o nowe ciekawe materiały. Zapraszam.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Wspomnienia mieszkanki Klinisk
Jestem byłą mieszkanką Klinisk - tam się urodziłam i tam mieszkałam 30 lat.Pragnę dodać parę informacji o życiu rozrywkowym w Kliniskach. Otóż bardzo często odbywały się zabawy taneczne w ówczesnym klubie. Przychodzili i starsi i młodsi. Zabawa trwała do białego rana. Grała orkiestra, na akordeonie pan Laskowski,na perkusji p.Bartoszewski. Co rok odbywały się znane w całym powiecie dożynki - sama jako panienka tańczyłam w zespole. Były przyśpiewki dla gospodarzy i wspaniałe wieńce, a potem zabawa taneczna.
Festyn Rodzinny w Kliniskach Wielkich - 11.07.2009
Zarówno pogoda, jak i mieszkańcy Klinisk, Rurzycy i Pucic dopisali i bardzo licznie zebrali się w sobotę na placu przykościelnym na festynie zorganizowanym przez Parafię pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Rurzycy oraz Stowarzyszenie Odnowy Wsi GRODNICA. Motywem przewodnim imprezy była nie tylko wspólna zabawa mieszkańców, ale również zebranie funduszy na remont kościoła w Rurzycy. Znaczną część dochodu przyniosła loteria fantowa, która cieszyła się dużym powodzeniem, tym bardziej że spośród zakupionych losów ksiądz proboszcz rozlosował dodatkowe nagrody, m.in. wieżę stereo, obraz, serwis kawowy, bony na paliwo, lody oraz bilety na występy kabaretu. Nie zabrakło oczywiście kawiarenki z pysznymi domowymi wypiekami oraz stoiska z grillowaną kiełbaską, które przez cały czas były licznie oblegane.Duże zainteresowanie wzbudziły biegi i wyścigi rowerowe w różnych kategoriach wiekowych. Warto było brać w nich udział, bo na zwycięzców czekały atrakcyjne "sportowe" nagrody, które ufundował i wręczał pan Marian Turowski (olimpijczyk z Seulu, mieszkaniec Klinisk).
Imprezę uświetniły występy Zespołu Śpiewaczego GRODNICA, zespołu muzycznego z Rurzycy, orkiestry dętej. Duży aplauz widzów zebrała scenka kabaretowa z udziałem pań z zespołu GRODNICA oraz utwór "Jozin z Bazin" w wykonaniu zespołu z Rurzycy.
Rodziny mogły sprawdzić swoje siły w konkurencjach prowadzonych przez panią Marzenę Poleszczuk i przewodniczącego GRODNICY pana Mieczysława Bździucha - rzucanie workiem z sianem na odległość, biegi w workach, rzucanie jajkiem. Dla dzieci przygotowany był plac zabaw i gier, na którym najmłodsi mogli potrenować rzucanie lotkami do tarczy, zbijanie kręgli, kręcenie hula-hopem itp. Dla chętnych przygotowano konkurs plastyczny pt: "Kliniska moich marzeń". Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i bogatą wyobraźnią, co oczywiście zostało nagrodzone.
Finałową częścią festynu była zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.
Festyn Rodzinny w Kliniskach Wielkich należał jak najbardziej do udanych.
